Vše dobré v roce 2024

Svařené víno, známé také jako svařák, patří k oblíbeným zimním nápojům. Jeho kořeny sahají hluboko do minulosti. Už staří Římané a Germáni připravovali víno kořeněné medem a různými bylinami, aby si zahřáli tělo a povzbudili ducha během chladných měsíců.

Moderní podoba svařeného vína se poprvé objevila ve středověké Evropě. Tehdy se přidávalo koření dovezené z Orientu, jako skořice, hřebíček, zázvor nebo muškátový oříšek. Postupně se recept vyvíjel, až se ustálil v podobě, jak jej známe dnes.

Svařené víno se tradičně pije především v období adventu a vánoc na vánočních trzích. V České republice patří k neodmyslitelným součástem předvánoční atmosféry. Kromě vánočních trhů se podává také na plesech, společenských akcích nebo soukromých setkáních.

Klasický recept na svařené víno je poměrně jednoduchý. Základem je červené víno, nejčastěji odrůda Frankovka. Dále se přidává cukr, skořice (celá, ale lze i listy), hřebíček, pomerančová kůra a citron. Recepty se ale mohou v různých regionech lišit. Někde dávají přednost bílému vínu a používají i další koření jako badyán, vanilku nebo muškátový oříšek. Oblíbené jsou také různé ovocné varianty se šťávou z lesního ovoce.

Moderní doba přinesla do tradičního receptu nové ingredience. Objevují se například bylinné varianty se zázvorem, mátou nebo meduňkou. Trendy jsou také alkohol free verze pro řidiče nebo děti. I přes tyto nové interpretace ale zůstává klasický svařák s kořením a citrusy stále nejoblíbenější.

Svařené víno má své pevné místo v českých zimních tradicích. Adventní atmosféra a vůně koření nás zahřejí nejen fyzicky, ale také psychicky. Připravený s láskou a podle osvědčeného receptu, je svařák vždy chutným zpestřením chladných zimních dní.